طرح درس روزانه
طرح درس روزانه
طرح درس روزانه شماره: | ماده درسی: ریاضی موضوع درس: معادله خط(1) | مقطع تحصیلی: راهنمایی پایه تحصیلی:سوم | مدت جلسه: 30 دقیقه تاریخ اجرا: | تهیه کننده: علیرضا تنهایی |
اهداف کلی | شناخت معادله خط و رسم خطی که معادله ی آن داده شده است. | |||
هدف های جزئی | 1-دانش آموزان با مشخص بودن نقاط معادله ی خط را حدس بزنند. 2-دانش آموزان معنای معادله ی خط را درک نمایند.(رابطه ی بین x و y هر نقطه ی خط)
| |||
هدف های رفتاری | دانش آموزان در پایان و ضمن تدریس: 1-قادر به رسم خطی که معادله ی آن داده شده، باشند.(شناختی - کاربرد) 2-اگر معادله ی خط موجود باشد بدون رسم خط تشخیص دهد نقطه ای که مختصات آن داده شده روی خط قرار دارد یا خیر؟( شناختی- درک و فهم) 3-در حل مسائل، مفهوم معادله را به کار برد. (شناختی - کاربرد) | |||
روش های تدریس | روش فعالیت محور(همیاری) - روش توضیحی –پرسش و پاسخ - استفاده از نرم افزار PowerPoint | |||
رسانه های آموزشی | کتاب درسی – صفحه ی مختصات شطرنجی، ماژیک وایت برد- کامپیوتر( CD) | |||
قبل از شروع درس (2 دقیقه) | سلام و احوالپرسی - حضور و غیاب - دقت در وضع جسمانی و روحی دانش آموزان و بررسی تکالیف | |||
تعیین رفتار ورودی | 1-دانش آموزان باید بتوانند مکان نقطه ی داده شده را روی صفحه تعیین کنند. 2-دانش آموزان باید بتوانند مقدار عددی یک عبارت جبری را حساب کنند. | |||
ارزشیابی تشخیصی (5 دقیقه) | 1- نقطه ی و ..... را روی دستگاه مختصات خود مشخص کنید. 2- نقطه ی B که روی صفحه می بینید چه مختصاتی دارد؟ 3- مقدار عددی عبارت را به ازای و و و یک x دلخواه دیگر حساب کنید. |
فعالیتهای آموزشی | فعالیتهای معلم | فعالیتهای دانش آموزان | |
آماده سازی و ایجاد انگیزه (2 دقیقه) | & یک نمودار روی صفحه رسم می کنیم . از دانش آموزان می خواهیم درباره ی آن یک داستان بسازند. | & با همفکری همدیگر در مورد این مسئله بحث می کنند. | |
ارائه درس و ارزشیابی تکوینی (15 دقیقه) | & 1- نقاط و و ... را روی صفحه های خود مشخص نمائید. 2- نقاط فوق را به هم وصل نمائید و امتداد دهید. 3- نقاط دیگری به دلخواه روی این خط در نظر بگیرید و مختصات آن ها را بنویسید. 4- این نقاط چه ویژگی دارند؟ 5- اگر بخواهید این خط را توصیف کنید چه پیشنهادی دارید؟ 6- آیا می توانید به کمک زبان علائم و نمادها (جبری) رابطه ی خود را بیان نمایید؟ 7- به این رابطه ی جبری که بیان گردید معادله ی خط می گوئیم. 8- تکمیل فعالیت 1 کتاب درسی 9- تکمیل فعالیت 2 و نشان دادن کاربرد معادله ی خط 10- حل کار در کلاس کتاب درسی 11- می خواهیم خط را رسم کنیم. پیشنهاد شما چیست؟ 12- با همکاری دانش آموزان و یادآوری اصول هندسه ی اقلیدسی از آن ها می خواهیم خط را رسم کنند. 13- رسم خط | & کارهای خواسته شده را روی صفحه ی مختصاتی که در اختیار دارند، انجام داده و با همفکری به سؤالات پاسخ می دهند. | |
جمع بندی و نتیجه گیری (3 دقیقه ) | & 1- همان طور که دیدید، بین طول و عرض همه ی نقاطی که روی یک خط قرار داشته باشند، یک رابطه وجود دارد.که اسمش را معادله ی خط می گذاریم. 2- اگر معادله ی یک خط را داشته باشیم می توانیم آن را رسم کنیم. | ||
ارزشیابی پایانی (2 دقیقه ) | & 1- خط را رسم کنید. 2- آیا نقطه ی روی خط قرار دارد؟ چرا؟ | & دانش آموزان به صورت گروهی به سوالات مطرح شده پاسخ می دهند. و بازخورد مناسب به آنها داده می شود. | |
فعالیتهای تکمیلی (1 دقیقه ) | & از دانش آموزان می خواهیم کار در کلاس صفحه ی 108 را در منزل برای جلسه ی بعد حل کنند. |
لینک های منتخب .... کلیک کن